Światowy Dzień Świadomości nt. Autyzmu

W dniu 3 kwietnia 2023 roku w Przedszkolu Samorządowym nr 10 w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przeprowadzono kampanię  której celem było podniesienie wiedzy na temat tego zaburzenia. W akcie solidarności z osobami z autyzmem, dzieci i nauczycielki ubrały się na niebiesko a sale przedszkolne przystrojone zostały niebieskimi dekoracjami.

Zgodnie z hasłem przewodnim, dzieci młodsze obejrzały film „Jaś i niebieskie motyle”, który przedstawił codzienność chłopca dotkniętego autyzmem. Starszaki wysłuchały książki J. M. Chmielewskiej ,,Czarodziejka’’. Następnie w każdej grupie odbyły się pogadanki i warsztaty nawiązujące do zaburzeń sensorycznych, z którymi borykają się osoby ze spektrum. Aby dzieci mogły łatwiej zrozumieć, jak czuje się dziecko z autyzmem, nauczycielki zorganizowały wiele różnych zabaw i ćwiczeń  np. „Zaburzone zmysły – jak funkcjonują?”, „Spacer po ścieżce sensorycznej” czy „Zaczarowany worek”. Nie zabrakło też zabaw muzyczno-ruchowych takich jak „Dwóm tańczyć się zachciało” czy „Taniec z niebieskimi balonami”.

Dzieci wspólnie układały też puzzle ,,Niebieskie motyle’’, a na koniec każda grupa wykonała pracę plastyczną. Dzieci malowały farbami niebieskie motyle, bądź odbijały swoje dłonie pomalowane na niebiesko na kartkach papieru. Ze wszystkich prac dzieci została zorganizowana wystawa oraz wykonane zdjęcia i zamieszczone na stronie internetowej przedszkola.